👋 Nový obsah na borekb.cz

Info Tento blog je v "read-only módu" a nový obsah již nebude přibývat. O vývoji píšu na DevBlog.

GUI Firefoxu

Firefox je na mém počítači jednou z nejvytíženějších aplikací. Oceňuji na něm především bezpečnost a rozšiřitelnost, bohužel však totéž nemohu říct o uživatelském rozhraní. Je docela ostuda, že nejslavnější a největší open source projekt všech dob má GUI zapadající někam do devadesátých let.

Už jsem psal, že mi vadí především newindowsí rozhraní Firefoxu. Argument „my běžíme na více platformách a na všech se náš program bude ovládat stejně“ neberu. Jako konkrétního koncového uživatele mě opravdu nezajímá, že jedno procento uživatelů možná někdy ocení stejné ovládání v různých operačních systémech. Já jsem součást 99% majority, která chce standardní ovládání podle zvyklostí jejich platformy. Konkrétně mi vadí nemožnost přetáhnout toolbary, nemožnost změnit jejich velikost a nestandardní chování textového políčka pro adresu (pokud je celá adresa označena, táhnutí myší ve Firefoxu spouští akci drag & drop, zatímco v IE mění rozsah vybraného textu).

Dialog nastavení Firefoxu
Nová verze 1.5 však přinesla další perličky – tak třeba dialog nastavení (options). Nejsem odborník na použitelnost, ale jednu poučku jsem si zapamatoval: nepoužívat víc úrovní „tabů“. FF 1.5 přináší místo vertikálních záložek záložky horizontální, což je podle mě už samo o sobě pochybné – osobně se mi lépe orientuje ve vertikálním uspořádání, navíc není vývojář tolik omezen místem – vertikálně je místa prakticky neomezeně, zatímco horizontálně je potřeba vejít se do šířky dialogu (horizontální posuvník je silnou komplikcí pro uživatele). No ale budiž, asi byla potřeba změna za každou cenu. Hloupé ale je, že v rámci jedné skupiny, např. Advanced, jsou možnosti ještě dále rozděleny do dalších záložek. To už je podle mě vyloženě prohřešek proti dobrému návrhu uživatelského rozhraní. Struktura nastavení má přirozeně stromovou strukturu, tak proč nepoužít stromový ovládací prvek? Touto cestou se vydalo třeba Visual Studio nebo Eclipse, což je pro mě určitým potvrzením správnosti této cesty.

Druhá změna v uživatelském rozhraní je přesun ikonky RSS ze stavového řádku do pole s adresou. Celý příběh je takový, že některé stránky sice syndikaci nabízejí, ale nikde neobsahují odkaz na RSS (třeba blogy vytvořené systémem Blogger). Firefox v tom případě alespoň zobrazí oranžovou ikonku, která umožní feed přidat do „live bookmarks“. Ve verzi 1.0 se na tuto ikonku dalo kliknout a zjistit URL feedu, když člověk nechtěl odkaz přidávat do live bookmarks, ale třeba do externí čtečky. Ve verzi 1.5 už toto není možné a je proto značně komplikované zjistit URL RSS zdroje. Na jednu stranu se samozřejmě primárně jedná o chybu stránky, na druhou stranu zůstává faktem, že Firefox v nové verzi úlohu koncového uživatele znesnadňuje.

Na závěr jsem si nechal věc, kterou bych už neoznačil chybou, ale spíše neimplementovanou vlastností. Mé záložky (bookmarks) mají velmi rozsáhlou stromovou strukturu. Trochu mi vadí, že vyhledávání funguje pouze v názvu záložky, ale už ne v názvu složky (uzlu stromu). Úplným ideálem by pro mě ale bylo, kdyby šlo vyhledávat nejen v popisku záložky, ale i v obsahu odkazované stránky. Uvidíme, třeba se něčeho podobného časem dočkáme.

Firefox je důstojný prohlížeč a proto by si zasloužil také důstojné rozhraní. Zatím mi někdy připadá, že GUI nenavrhují odborníci, což je škoda.

Zařazeno do kategorií |

[…] „Nativní skiny“ pro platformy Windows, Mac OS a Linux. Třikrát hurá! O GUI Firefoxu jsem už několikrát psal, viz GUI Firefoxu a Co mi chybí ve Firefoxu, tak doufám, že to dobře dopadne. Mám vybudovanou celkem služnou averzi k Java-like desktopovým aplikacím :) […]

Komentáře jsou uzavřeny (blog je v read-only módu). Pokud mě chcete kontaktovat, můžete mailem.