👋 Nový obsah na borekb.cz

Info Tento blog je v "read-only módu" a nový obsah již nebude přibývat. O vývoji píšu na DevBlog.

FrontPage je mrtev, ať žije Expression Web Designer

Expression Web Designer je zbrusu nový Microsoftí WYSIWYG editor, jehož první CTP můžete sami vyzkoušet. Mé první dojmy jsou následující.

Expression Web Designer
  • Je to FrontPage. Kromě vzhledu se s EWD nainstalují i některé nástroje Office, okno nápovědy má vzhled Office 2007 atd. Trochu mě to překvapilo, protože myslel jsem, že odkaz na FrontPage nebude tak znatelný, ale je to vlastně vcelku logické. Trochu divné akorát zůstává, že programy z rodiny Expression jsou momentálně každý pes jiná ves.
  • V EWD najdete taky kupu věcí z Visual Studia 2005. Je to takový docela dobrý mix: z FrontPage si EWD vzal pohodlný vizuální návrh a o kvalitní podporu při psaní kódu se starají komponenty z Visual Studia.
  • Podpora při ručním psaní kódu je tak dobrá, že si zaslouží pozornost samostatně. K dispozici je plnohodnotná IntelliSense, která je navíc citlivá na kontext, takže se uprostřed nějakého tagu nabízí jen aktuálně použitelné elementy. Inu, Visual Studio :)
  • Dialog pro editaci CSS nepoužívá žádné rádoby uživatelsky přítulné názvy, ale přímo CSS vlastnosti (např. „background-color“ místo „color of background“). Drobnost, která potěší, ale i celkově na mě EWD působil tak, že pracuje velmi blízko skutečnému HTML a CSS kódu – žádná snaha uživatele od těchto technologií abstrahovat, což je moc dobře.
  • Podpora ASP.NET a Sharepoint ovládacích prvků. Teď se ozvěte, PHPčkáři :)
  • Layout je podporován velmi intuitivně, bohužel ale pouze pomocí tabulek. Rovněž generované HTML je značně zastaralé (ač se syntakticky jedná o XHTML 1.0 Transitional, strká do kódu width, height apod.). Doufám, že v této oblasti ještě dojde k podstatným změnám, ale uživatelské rozhraní WYSIWYG editoru považuji za povedené.
  • Umí na požádání udělat kulaté rohy (vygeneruje obrázky daných parametrů a vsadí je jako <img> do tabulky, takže nic moc) a stínování boxu.
  • Uživatelské rozhraní je na velmi vysoké úrovni (oproti třeba NVU). Se styly se EWD snaží pracovat podobně jako Word, který to má podle mě udělané velmi dobře. Hodně šikovný je stavový řádek, panely pro jednodušší nastavení vlastností elementů nebo toolbox obsahující jak HTML elementy, tak ASP.NET a Sharepoint komponenty.

Celkové hodnocení: EWD se mi hodně líbí. Kombinuje intuitivní WYSIWYG, velmi výkonný textový editor (v podstatě jsem nenarazil na nic, co by mi chybělo) a dobré uživatelské rozhraní. Teď ještě zapracovat na generovaném HTML kódu a EWD si určitě cestu k webdesignerům najde.

Zařazeno do kategorií |
Jan Brašna (Čt, 2006-05-18 00:48):

Nepřekvapuje mě, že produkt implementuje jiné technologie své firmy. Stejně jako Adobe a Macromedia s různými Flexy, ColdFusiony a podobně. Takže mi to zvolání přijde… hm… tendenční?

rarous (Čt, 2006-05-18 02:47):

Já osobně jsem si chvilku hrál s CSS možnostma (Layer v menu) a líbí se mi, jakým způsobem zobrazuje Boxmodel, ale nedokážu si představit, že bych tohle někdy použil k tvorbě layoutu… BTW studio je studio :)

AD kód: Ten mi nepřijde zase tak špatný, je celkem nutné si chvilku pohrát s nastavením, a pak i spoustu věcí háže rovnou do stylů – ne inline…

Error414 (Čt, 2006-05-18 04:05):

Ja takove nastroje pouzivam hlavne na editaci textu v dokumentu. Na to jsou takove editory vyborne.

Lukáš Chadraba (Čt, 2006-05-18 04:30):

Pokud nebude EWD umět pracovat a generovat kvalitní kód jako například dreamware, tak je to jemom nová verze Frontpage. Ale chlubí se, že to na frontpage nestojí, tak by to mohli výrazně zlepšit. Krom kódu na mně, ale působí velice dobře. Další dva programy sady Expression pro tvorbu grafiky a flash, ale stojí za hřích už teď. Expression Graphic Designer v nejbližších hodinách zřejmě nahradí můj Photoshop a na grafiku budu používat kombinaci Macromedia Fireworks + Expression Graphic Designer. Jen tak dál Microžroute.

von Banhoff (Čt, 2006-05-18 04:55):

Front Page nemůže být mrtý protože nikdy nebyl živý :), vzpomínám si na tu vrstvu prachu, která v minulém zaměstnání pokrývala krabici s FP

myslím si, že tím že editor podporuje ASP místo PHP přichází o potencionální uživatele, což jsou začátečníci, kteří neumějí moc html, protože asi málokdo si na svůj domácí počítač nainstaluje Windows Server ale apache s php a mysql už zvládne rozchodit kdekdo a navíc bez nutnosti kradení sw ti kdo to myslí s tvorbou webu vážně nejspíše sáhnou po nějakém non wysiwig editoru, protože mají větší kontrolu nad kódem, rychlejší a intuitivnější a vstřícnější pracovní prostředí, viděl bych to na někoho z dvojice VIM, jedit přižemž VIMu nemůže konkurovat nikdo

Trupik (Čt, 2006-05-18 05:26):

2 von Banhoff: To bych se hadal, jestli je snadnější instalace PHP nebo IIS. IIS se může nainstalovat přímo z CD s windows – přes dialog Přidat nebo odbrat programy. Žádné další nastavování už není potřeba. ASP.NET se zase instaluje s .NET frameworkem, který je v SP2, takže ho má prakticky už každý. A instalace SQLServeru Express je taky dost snadná. Naopak když jsem instaloval apache a do něj PHP poprvé, zabralo mi to hezkou chvíli, než všechno běželo, jak má.

rarouš (Čt, 2006-05-18 05:31):

2 von Bahnhoff: :D :D :D Odkdy je snažší rozchodit na windowsech Apache než IIS? To jsou ale nesmysly… A navíc EWD ASP neumí… Ale za to umí ASP.NET…

ASP.NET != ASP, děkuji za pochopení.

Dále k bodu kradení: To snad nemyslíte vážně. Předpokládám, že Windows XP/2000 máte legálně, pak k nim máte přímo na CDčku IISko. ASP.NET je v rámci .NET Frameworku ZDARMA, vývojové prostředí „Visual Web Developer“;[http:/­/msdn.microsof­t.com/…default­.aspx] také ZDARMA, SQL 2005 Express taky ZDARMA včetně grafických nástrojů pro kompletní správu databází. Lepší kombo pro vývoj webu levněji neseženete… Nehledě na to, že neni problém, aby to vaše PHPko běželo na dotnetu a šlo vyvýjet příme ve VWD viz. Phalanger. To vše za cenu Windows, které stejně máte.

EDITORY JSOU PRO LAMY (Čt, 2006-05-18 05:33):

Nevim jestli od editoru očekáváte nějaké zázraky ve vygenerovaném kodu. Ale pokud chcete mít kvalitní nezprasenej kod tak je asi jenom jedina cesta….

Editory jsou pro lidi co zcela dobře neovládají XHTML atd… a snaží se o nějaký web, protože né každej je odborník a kdo si myslí, že za ne editor odvede kvalitní práci tak je na omylu :)

honza (Čt, 2006-05-18 05:51):

2Editory jsou pro lamy : S takovejhlema nazorama bychom doted psali v assembleru. Kdyz umis dobre ovladat editor usnadni ti praci, ovsem chce to trochu trpelivosti.

2 von Bahnhof : No jasne VIM a Jedit, to jsou opravdu super nastroje. Jen tu chybi Emacs. Vzdy kdyz mi nekdo rekne ze VIM staci otvira se mi kudla v kapse….

Jakub Podhorský (Čt, 2006-05-18 05:53):

to EDITORY JSOU PRO LAMY: nevím jak ty ale já od editoru třeba požaduju kvalitní zvýraznění kódu pak dobrou InteliSence a další drobnosti…WYSIWYG je opravdu jenom takovou občasnou pomůckou

von Banhoff: promiň z tvojeho příspěvku mi to připadá že si asi nikdy IIS neviděl natož ho instaloval protože by si nemohl říct takový nesmysly

k instalaci Apache a PHP: pokud to už jednou zmáknete tak mi věřte že už je to potom snadný :) protože já mám třeba konfiguraci od Apache zvlášť uloženou a zálohovanou ve zvláštním souboru kterej do httpd.conf pak jenom includuju takže v poslední době mám instalaci Apache + PHP rychleji než IIS + .NET rychleji ale zase bez všelijakejch drobnejch nastavení

Error414 (Čt, 2006-05-18 06:09):

No me edotory jako FP nebo DW hodne ulohecuji praci, treba pri vkladani obrazku, editaci textu, navrhu tabulek pro sablony, atd.

BTW: Apache ma take instalacku, je to jen klikacka na „next“. A PHP se prida dvema radkama v konfiguracnim souboru Apache.

„rarouš“: to je zajimave, asi se podivam na zoubek ASPcku

Borek (Čt, 2006-05-18 08:38):

2 Lukáš Chadraba:

>Další dva programy sady Expression pro tvorbu grafiky a flash, ale stojí za hřích už teď. Expression Graphic Designer v nejbližších hodinách zřejmě nahradí můj Photoshop

Graphic Designer jsem taky letmo zkoušel, ale kromě pár zajímavých GUI vlastností mě rozhodně nenadchl. Photoimpact je photoimpact…

2 Error414:

>to je zajimave, asi se podivam na zoubek ASPcku

Nevím sice, na který raroušův výrok reaguješ, ale pokud ti není znám rozdíl mezi ASP a ASP.NET, vřele doporučuju nastudovat :) Ledacos by to vysvětlovalo…

2 rarouš: Lze Phalanger rozjet i ve VWD Express?

Petr (Čt, 2006-05-18 08:43):

Nneí nad stará dobrý poznímkový blok (či v nověji např. Scite). Jednoduchý, rychlý a extra výkoný. Osobně jsem v těchto nástrojích napsal statisíce řádků kodu v několika jazycích. A začátečníci prominou, ale bez těchto nístrojí se nikdy mezi pokročilé nedostanou. Takže ano, i začátečníkům doporučuji používat poznámkové bloky nebo editory pracující s čistým kodem ;)

Error414 (Čt, 2006-05-18 09:02):

Reagoval sem na rarouš Says: Květen 18th, 2006 at 7.31

Ledacos by to vysvětlovalo… A co by to vysvetlovalo? Vase urazeni :-)

Šaman (Čt, 2006-05-18 09:04):

2 Petr: Tak poznámkový blok zrovna považuju na nejvetší píp.. :p I když po něm nebudu chtít barvit syntaxi a podobné programátorské fjúčurinky, tak nemožnost vybrat si kódování mě odradí spolehlivě..

Ale souhlasim v tom, že psát weby v plain textu je výrazně čistější, než používat WYSIWIG.. Ale jsem pro Notepad2 (non MS), PSPad, UltraEdit, nebo jiný podobný.. Anebo můj oblíbený phpEditorIDE – IDE pro PHP, pro (X)HTML, CSS a jiné alespoň zvýrazňuje..

Jakub Podhorský (Čt, 2006-05-18 09:23):

to Error: ano APache má instalačku která je naprosto nepoužitelná a vlastně ti jenom nakopíruje soubory….když přes ní apache instaluju tak mi ani údaje při instalaci do konfig. souboru nezapíše(ani hloupej e-mail administrátora)

pro rozběhání PHP potřebuješ sice jenom dva řádky ale to je jenom pro namapování přípony aby jí zpracoval PHP parser pokud chceš vlastní PHP ini tak to mám další řádek…pak většinou neukládám(teda já osobně ne) soubory do předpřipravenýho adresáře v Apache ale do vlastního což je další řádek dál rozhodně si musím spustit mod_rewrite to je další řádek dál a ještě nastavit DirectoryIndex všeho všudy je to tak 7–8 řádků a pro začátečníka to prostě může být naprostá katastrofa když tomu nerozumí a pak rozběhat ještě u toho VirtualHosty než začátečník pochopí taky není nic hezkýho a přitom v IIS tje mnohem rychlejší pro začátečníka

Error414 (Čt, 2006-05-18 09:36):

ano APache má instalačku která je naprosto nepoužitelná a vlastně ti jenom nakopíruje soubory….když přes ní apache instaluju tak

no coment :-/

1. radek namapovani pripony 2. radek nahrani modulu PHP to je vse

pokud chceš vlastní PHP ini tak to mám další řádek standartne v c:/windows , neni treba nic nastavovat

pak většinou neukládám(teda já osobně ne) soubory do předpřipravenýho adresáře v Apache ale do vlastního což je další řádek

neni DocumentRootje uz nastaven staci zmenit hodnotu.

mod_rewrite neni potrebo pro zacatecniky

dál a ještě nastavit DirectoryIndex všeho všudy ten uz je nastaven pri instalaci apache, default na DirectoryIndex index.html index.htm
ale asi zalezi na instalaci

a pak rozběhat ještě u toho VirtualHosty než začátečník ano to muze byt pro zacatecnika tezke, ale neni to pro neho dulezite

rarouš (Čt, 2006-05-18 10:20):

2 Borek: na stránkách Phalangeru je pouze integrace do VS 2003, nezkoušel jsem ho nacpat do VWD a asi to zatim ani nepujde…

Yuhů (Čt, 2006-05-18 10:54):

S FrontPage běžně pracuju, takže pár komentářů:

Skutečná síla FrontPage není ve vytváření html kódu nebo v návrhu stránky. Na to je FrontPage prachmizerný. Každý rozumný designer na návrh vzhledu stránky používá rozumnější nástroje. EWD na to možná bude lepší, ale stejně bych od něj nic nečekal.

Skutečnou silou FrontPage je to, že je to CMS, tedy systém na správu obsahu. Co se týká off-line CMS, tak je i přes spoustu nedostatků stále bezkonkurenčně nejlepší. Je v tom i lepší než Dreamweaver nebo Contribute.

K mému velkému překvapení Microsoft zřejmě rezignoval na funkce, které souvisejí se správou obsahu. To je skutečná síla FrontPage, která se nerozvíjí, což je škoda.

Dnes se zdá, že existují webové CMS systémy, které jsou budoucností psaní obsahu. Ale věřte mi, že webový CMS nikdy nemůže dosáhnout efektivity a pohodlí, které běžně při tvorbě obsahu dosahuju (a nejenom já) v off-line desktopové aplikaci typu FrontPage.

Závěr: FrontPage není použitelný na návrh stránky, ale na její správu. EWD je program z jiné rodiny. Ve správě obsahu nic neřeší, je to krok zcela zbytečným směrem.

rarouš (Čt, 2006-05-18 11:25):

FrontPage se rozpadla na SharePoint Manger a Expression Web Designer. SPM má právě CMS shopnosti FP a EWD je zaměřen na tvorbu webových dokumentů. V této CTP je kladen největší důraz na novinky ohledně CSS a je to jen nástin toho, co by měl EWD umět. Tento build byl uvolněn především kvůli připomínkám, kam má směřovat vývoj…

Jakub Podhorský (Čt, 2006-05-18 11:29):

Error414: 1. radek namapovani pripony 2. radek nahrani modulu PHP to je vse ano ale i tak musíš trochu rozumět co jaká directiva v konfiguračním souborů dělá

v IIS jenom 2× kliknu

standartne v c:/windows , neni treba nic nastavovat to sice ne dokud nepoužíváš VirualHosty kde potřebuješ mít různě rozdílné nastavení PHP

neni DocumentRootje uz nastaven staci zmenit hodnotu. opět potřeba nastavení pro VirtualHosty

ten uz je nastaven pri instalaci apache, default na DirectoryIndex index.html index.htm ale asi zalezi na instalaci

bohužel není nastaven na *.php tedy nutnost jej donastavit

a pak rozběhat ještě u toho VirtualHosty než začátečník ano to muze byt pro zacatecnika tezke, ale neni to pro neho dulezite

občas to usnadní práci a i začátečník to může využít

celkově mě na rychlost základního nastavení je lepší IIS tudíž pro naprosté začátečníky nejlepší volba s tím že jej mám na instalačním CD k windows a nemusím nic nastavovat nicméně na podrobnější nastavení a lepší „vychytávky“ se mi osobně zdá lepší Apache

mimochodem IIS není zrovna až tak vhodný pro PHP pro něj se pochopitelně víc hodí Apache a když už se s tím začátečník nechce dělat tak se mu vyplatí si stáhnout XAMPP kterej to všechno dokáže krásně nainstalovat

Error414 (Čt, 2006-05-18 11:38):

„Jakub Podhorský“: Prvni zprovozneni Apache a PHP me trvalo 3 dny. Uvidime jak dlouho me bude trvat toto. Stahnul jsem si Microsoft Visual Web Developer 2005 Express Edition je dost podobne visual c++.

Na localu uz to jede ale kdyz to hodim na server, tak to haze same chyby. error414.aspweb.cz

Jak pises sice mam nainstalovane ISS ale vubec nevim jak to funguje. Kde to ma root, atd….

Borek (Čt, 2006-05-18 11:53):

2 Yuhů: Expression je rodina nástrojů pro designerskou část firmy, zatímco Visual Studio je pro programátory. Doposud designer pro návrh ASP.NET stránek potřeboval Visual Studio, nyní bude moct používat EWD. Protože jsou cílovou skupinou designeři, je celkem logické, že byly vypuštěny CMS funkce. Zbytek doplnil rarouš (díky za informace, o novém Sharepoint serveru jakožto ASP.NET CMS jsem slyšel, ale souvislost s Frontpage jsem neznal).

DeaLer (Čt, 2006-05-18 13:39):

EWD vypadá zajímavě, ale nenašel jsem důvod k instalaci, protože jsem se webdesginem přestal zabývat. K tvorbě používám téměř výhradně nástroje Visual Studio 2005 Express Editions a jsem naprosto spokojen. Pokud jde o IIS a Apache, tak se taky nemusím dlouho rozmýšlet – Apache a PHP jsem mnohokrát zkoušel nainstalovat (bez úspěchů) a kvůli mému zájmu o technologie .NET jsem zkusil IIS a bez potíží jsem nainstaloval PHP i ASP.NET (celé mi to trvalo pár minut – nezapočítávám instalaci MySQL, MSSQL a VS 2005 Expres).

to Lukáš Chadraba: EWD generuje dostatečně kvalitní kód, který je znatelně lepší než u FP – osobně jsem generovaný kód neviděl, ale vzhledem k tomu, že k formátování využívá komponenty VS 2005, tak mám jisté představy. To, že EWD nestojí na základech FP je skutečnost a ne chlouba.

to Borek: do VWD Expres pravděpodobně Phalanger nenacpeš, protože jedním z omezení Expres edicí je nemožnost instalace pluginů.

Leo (Čt, 2006-05-18 19:56):

Koukam, ze kulate rohy jsou vasi utvelou myslenkou :-) Leo

Borek (Čt, 2006-05-18 20:00):

2 DeaLer: Pluginy sice express edice nepodporují, ale možná by se to dalo udělat novým typem projektu nebo něčím takovým.

2 Leo: Tak to nepochybně :) Mám ten efekt rád a štve mě, že se tvoří tak obtížně.

von Banhoff (Pá, 2006-05-19 03:58):

tak to jsem tím příspěvkem posunul diskusi trochu jinam než jsem chtěl, důležitější se mi zdá, že free hostingy většinou podporují pouze PHP + MySQL a instalace Apache má tu výhodu, že ho člověk nainstaluje jednou a pak si může konfigurační soubor schovat a použít znovu, což si myslím u IIS nejde (nezkoušel jsem ale myslím si že se hrabe do registrů) a ten IIS který je na CD Windows je stejný jako je na CD s MS Windows Server 2003 na kterým běhaj komerční weby? jinak jsem ho snad viděl, nebo nevím něco co bylo kdysi ještě v PSXkách (už si nepamatuju jak se to jmenovalo)
nevěděl jsem, že tam ještě je, protože XPčka už člověku nedovolí si vybrat co chce při instalaci Windows nainstalovat

rarouš (Pá, 2006-05-19 06:26):

Ve Win 2000/XP Profesional je IIS 5.0/5.1 a na vývoj bohatě stačí. Omezením, je, že nemůžete mít více virtuálních serverů na jednom stroji. Ve Win 2003 Server je IIS 6.0, která má v sobě přímo ASP.NET a podporu pro věci který jsou nutný na velkých webech.

Konfigurace IIS 6– je opravdu v registrech. Ovšem většina nastavení pro vaši ASP.NET aplikaci je v souboru web.config. Ve Win 2003 R2 a Vista Server bude IIS 7, které bude konfigurovatelné ve web.configu komplet a bude postaveno na http modulech a handlerech známých z ASP.NET.

Pokud ale chcete psát weby ve Visual Web Developeru, tak ani na vývoj IIS nepotřebujete, protože VWD má v sobě jednoduchý server napsaný v dotnetu. Na větší projekty už je pak IIS nezbytné… Ale všechno jde nastavovat přímo ze studia (okýnko Server Explorer).

Error414 (Pá, 2006-05-19 06:44):

moje snazeni s ASP .NET po dvouch dnech

http://error414­.aspweb.cz/De­fault.aspx

rarouš (Pá, 2006-05-19 06:49):

to je práce na dvě minuty včetně deploymentu

Error414 (Pá, 2006-05-19 06:56):

diky, utvrdil si me nazor na tebe :-)

rarouš (Pá, 2006-05-19 07:17):

není zač, ovšem pokud neznáš jazyk a platformu, tak je to pak jasný… Ale tak to máš se vším. Ale pokud budeš mít zájem, jsem ochotný napsat tutoriály pro začátečníky v ASP.NET, pokud ne, může tě odkázat na offciální tutoriály

Error414 (Pá, 2006-05-19 07:22):

Ja uz vise psal ze ani nevim jak ASP .NET funguje, a take jsem ho nikde nehanil. Instalace serveru byla jednoducha ale vubec nevim o nem jak funguje.

Ted jsem to aspon pochopil, je to vychytrale. Kdys neco napsal byl bych moc rad protoze ted to delam metodou pokus omyl.

BTW: Ja nemam rad kdyz nekdo s necim zacina a je mu streleno do tvare ze neco takoveho se da udelat za 2 min kdyz se stim paral 2 dny.

Opacne by to treba mohlo byt v PHP kde bych te zase ja shazoval ze si to udelal lamacky. Ale zase je moznost ze ovladas PHP lepe nez ja.

rarouš (Pá, 2006-05-19 07:35):

V žádném případě jsem tě nechtěl hanit, spíš upozornit na to, že je něco špatně… můžeš někde vystavit zdrojáky? Zajímalo by mě, jak jsi se s tim popral.

Borek (Pá, 2006-05-19 08:40):

2 rarouš: Win 2003 R2 rozhodně IIS 7 neobsahují, ten bude skutečně až ve Win Vista.

2 error: Je chvályhodné, že se snažíš experimentovat s ASP.NET, ale takhle to prosím nedělej. Za 2 dny, co jsi strávil tvorbou „dvouminutového“ příkladu, jsi mohl mít přečtené ASP.NET tutoriály, která jsou udělané velmi dobře a člověk z nich základní podstatu ASP.NET snadno pochopí.

Asi si teď na vlastní kůži vyzkoušíš, o čem byl článek o komplikovanosti ASP.NET. Jako člověk, který si podobným procesem prošel taky, ti radím: čti, čti a čti. Uvidíš, že pozítří to bude jiná pohádka :)

Error414 (Pá, 2006-05-19 09:05):

Tobe se to mluvi kdyz si na sve pude. Tutorialy samozrejmne prectene mam. Ale nemam cas ucit ASP naplno.

Musim take psat PHP (zivim se tim). Je pravda ze je to zajimava technologie. Sice uplne rozdirna ale zajimava.

Error414 (Pá, 2006-05-19 09:21):

Je pravda ze je to zajimava technologie. Sice uplne rozdirna ale zajimava.

Tim sem myslel ASP ze je hodne rozdilna od PHP

EDITORY JSOU PRO LAMY (Pá, 2006-05-19 11:13):

Editory práci ulehcují, ale na úkor kvality kodu… Nějaká snaha o validnost atd tak určitě je, ale já mam celkem přesnou představu o tom jak ma kod webu vypadat, editory je zatim rozhodne nesplnuji. Zeptejte se kdekoliv v profi firme, ktera dela weby a rozhodne vam nereknou ze weby pisou delaj v editoru…

Ale pro jednoduchy stranky a pro zacatky je to urcite dobra vec… taky jsem kdysi delal ve FrontPage. Dost mi to pomohlo a hodne jsem se na tom naučil. Už v době, kdy jsem zacinal, jsem pocitoval nějake nedostatky. Jakykoliv posun kupredu je rozhodne super, treba se to dostane jednou na takovou uroven ze se to bude dat pouzit :D

EDITORY JSOU PRO LAMY (Pá, 2006-05-19 11:20):

2 Yuhů: FrontPage skutečně na navrh webu neni moc dobry, kazdy rozumny designer na navrh pouzije photoshop nebo neco podobnyho a nebude navrh delat primo v editoru… a pokud jo tak je to pekna prasarna a moc mu to nezavidim…

Jan Brašna (Út, 2006-05-23 17:56):

„Zeptejte se kdekoliv v profi firme, ktera dela weby a rozhodne vam nereknou ze weby pisou delaj v editoru“ – A kde jinde by je měli dělat? V čem jiném než v „editoru“? Předpokládám Dreamweaver, GoLive, StyleMaster, a to neříkám, že nutně vizuálně.

„kazdy rozumny designer na navrh pouzije photoshop“ – Každý rozumný designer použije pro návrh nějaké strukturální nástroje, někdy třeba i právě „editor“ pro rychlé prototypy. Prasárna? Když myslíte, nikdo vás do toho nenutí. Ostatní to oceňují.

von Banhoff (St, 2006-05-24 03:50):

>> no pokud to budou profíci, tak jim ty WysiWig editory spíš ztěžují práci, proto si myslím že Dreamvawer, GoLive a spol ačkoli to výrobci tak nezamýšleli jsou editory spíše pro lamy, nebo pro profíky, kteří umějí grafiku ale s kódováním jsou na štíru, většina koderů si myslím preferuje editory kde se kód píše přímo a ne do nějakých „chlívků“ takže VIM, Emacs, jEdit, Eclypse, PSPad…

rarous (St, 2006-05-24 04:41):

2 von Banhoff: Pokud se někdo neumí přepnout do editačního módu (kódování – psaní textu přímo), pak se nemůže považovat za profíka! Dreamweaver má v sobě už několik let zabudovaný editor Homesite a dále zdokonalovaný. Visual Studio 2005 má taktéž výborný textový editor s podporou věcí, které výše zmiňované editory budou nejspíš za několik let. to že tyto editory lze použít i ve WISIWIG módu je bonus pro ulehčení práce – většinou si natahám z toolboxu komponenty, které budu potřebovat a pak pracuju s kódem, nevidím na tom nic špatného, ba naopak. Tohleto mezkovité odmítání automatizace opakujících se úkonů zcela nechápu, takový člověk musí být masochista a asi nemá termíny na svoji práci…

Komentáře jsou uzavřeny (blog je v read-only módu). Pokud mě chcete kontaktovat, můžete mailem.