👋 Nový obsah na borekb.cz

Info Tento blog je v "read-only módu" a nový obsah již nebude přibývat. O vývoji píšu na DevBlog.

Dobrá kniha o JavaServer Pages?

O tomto víkendu se zle potýkám s Javou. Do středy musím vytvořit seminárku s použitím některých z technologií Servlets, JavaServer Pages, Struts, Faces nebo dalších.

Upřímně řečeno mě serverová Java docela vyděsila. Z ASP.NET jsem si zvyknul, že pokud něco chci, tak to můžu udělat rychle a velmi jednoduše. V Javě na všechno existuje 10 přístupů a 20 frameworků, což je pro pokročilé vývojáře možná skvělé, ale začátečníka z toho polije studený pot. Rovněž vývojová prostředí jsou taková „divná“. Ze školy mám půjčený JBuilder 2005 Enterprise a zatím mi vývoj usnadňuje jen částečně – např. minulé dvě hodiny jsem střídavě strávil tlučením hlavy do stolu a hledáním důvodu, proč mi JBuilder nezkopíruje zkompilované zdrojáky do webového modulu a celá aplikace mi tak nefunguje (důvod je prostý – on tam .class soubory zkopíruje pouze tehdy, když jsou z nějaké JSP stránky používány, jinak je přeskočí – to je taková roztomilá nezdokumentovaná vlastnost).

Svět Javy je prostě široký a komplikovaný. Co mě zachraňuje, je kniha Servlets and JavaServer Pages: The J2EE Technology Web Tier, která je jednou z nejlépe napsaných IT knížek, jaké jsem kdy četl. Autoři jdou přímo k věci, nezapomenou ale stručně vysvětlit ideové pozadí, je-li jaké. Rovněž je kniha prodchnuta konkrétními doporučeními, jak webové aplikace dělat a jak nikoliv (návrhové vzory tedy nejsou jen popsány, ale je přímo doporučeno, kdy jaký používat a který radši nepoužívat vůbec).

Knihu lze zdarma stáhnout ze serveru TheServerSide.com. Zdrojové kódy lze získat na doprovodném webu knihy.

Zařazeno do kategorií |

Komentáře jsou uzavřeny (blog je v read-only módu). Pokud mě chcete kontaktovat, můžete mailem.