Update: Komentáře pod článkem nejsou vhodným místem pro pokládání případných dotazů o vracení daní. Použijte, prosím, nějaké diskusní fórum zaměřené na Anglii, např. pohyby.co.uk. Díky.
Včera nastal toužebně očekávaný den – v poštovní schránce mi přistál šek na vrácení přeplatku daní. Protože se jedná o peníze nezanedbatelné a protože tohle téma by mělo zajímat každého, kdo jede do UK pracovat, pokusím se v rychlosti popsat, jak to všechno funguje.
První a radostnou zprávou je, že pokud v Anglii jako cizinec pracujete, na vrácení daní nárok máte. Anglie používá systém progresivního zdanění (čím víc vyděláváte, tím větší procento ze svého výdělku odvádíte) a navíc existuje určitá částka, která se nedaní vůbec (nezdanitelné minimum). To všechno je v rozporu s tím, že vám od prvního dne vašeho zaměstnání strhávají daně jako by se nechumelilo – proto je potřeba na konci daňového roku zjednat nápravu a o neprávem stržené daně zažádat zpět. Jak celá věc funguje ukazuje následující, snad docela reálný príklad:
Řekněme, že v srpnu přijedete do Anglie a začnete pracovat za 1000 liber za měsíc, tedy za o něco víc než za minimální mzdu. Těchto 1000 liber měsíčně vyděláváte od srpna do března, kdy končí daňový rok (přesně končí 5. dubna 2007, ale to je detail). Celkově jste tedy vydělali 8 měsíců x 1000 liber = 8000 liber. Na daních jste z toho odvedli řekněme 10%, tedy 800 liber. (Já konkrétně jsem odvedl jen asi 7.7% a doteď je mi záhadou, jaktože tak málo, protože od každého budete slýchat, jak je „emergency tax“, tedy výchozí daňová sazba, nehorázně vysoká; no 7.7% má v mých očích do nehoráznosti dost daleko. Pro tento příklad však není podstatné, jestli jste z 8000 na daních odvedli 10 nebo 50 procent, princip výpočtu je pořád stejný).
Takže: vydělali jste 8000 hrubého a z toho jste odvedli 800 na daních. Část z těchto 800 chcete zpět, protože ve skutečnosti jste měli zaplatit míň. Jak spočítat kolik?
1. Vezměte hrubý příjem = 8000
2. Odečtete nezdanitelné minimum, tedy výši příjmu, kterou kdyby jste si za rok vydělali, nezaplatili byste na daních ani penci. Pro letošek je toto minimum 5035, takže byste správně měli platit daně pouze ze základu 8000–5035 = 2965 liber.
3. Nyní z těchto 2965 liber spočítáme správnou výši daní. Díky progresivnímu zdanění byste z prvních 2150 liber výdělku měli odvést 10% daní, z dalších 31 150 liber platíte „standardní“ daňovou sazbu 22% a výš vás to už nezajímá, protože tolik peněz si nikdy jako východoevropan nevyděláte :)
Našich 2965 liber můžeme rozepsat jako 2150 + 815. Těch prvních 2150 daníme deseti procenty a měli bychom tedy zapltit 215, těch druhých 815 daníme 22 procently a vychází cca 179 liber. Z výdělku 2965 liber jste tedy měli na daních odvést 215+179 = 394 liber.
4. Teď už je to snadné – v průběhu roku jste na daních odvedli 800 liber a přitom jste měli odvést jen 394 liber, takže vám stát vrátí 406 liber.
Celý postup je trochu komplikovaný díky nezdanitelnému minimu a progresivnímu zdanění, ale žádná velká věda to taky není. Výše vrácených daní se liší, ale téměř vždy se počítá v řádu stovek liber, takže to určitě za trochu námahy stojí.
No a teď k procesu. Nejdůležitější věc je, že o vrácení daní musíte aktivně zažádat – sám od sebe vám nikdo nic nevrátí. Já osobně jsem vyplňoval několik formulářů, v první řadě P60, potom ještě Employment Record a formulář o důvodech příjezdu do Anglie (ten dokonce dvakrát). Podle naší zkušenosti se počet formulářů může případ od případu lišit, ale dříve nebo později byste se měli administrativou prodrat až k vytouženému cíli, to jest k šeku. V mém případě vyřízení trvalo zhruba 2 měsíce, Hanka zatím ještě čeká a prý může vše trvat ještě několik měsíců (asi je nás tady cucáků z východní Evropy hodně :), ale vše by mělo zdárně dopadnout.
Pokud tedy v UK pracujete nebo pracovat budete, určitě si o vrácení daní zažádejte. Protože se to vyplatí :)
Dobrý den, četla jsem si vaše poznatky ohledně vrácení daní. Manžel pracuje již 4 rok v UK a stále mu dokola tvrdí,že na vrácení daní nemá nárok, pouze jen tehdy,když opustí Anglii třeba v červnu,tak jen za tuto dobu a nesmí už v tom daném roce nastoupit zpět na práci v uk. Můžete mi prosím poradit.Děkuji.